تجربه شخصی دورکاری

تجربه شخصی دورکاری

مختصر و مفید میخوام نظرم رو درباره دورکاری بگم. باید اعتراف کنم بهره‌وری کارم در زمان ریموت به‌طور میانگین در بهترین حالت نصف زمانی است که در شرکت هستم.

سلام. از زمانی که یادم میاد #کار کردم. شغل‌های مختلفی هم داشتم. الان میخوام درباره #ریموت در #برنامه‌نویسی صحبت کنم. در نظر داشته باشید که این انتقال یک #تجربه_شخصی است. ممکنه برای شما اینطور نباشه.

همین ابتدای خوبه به این اشاره کنم که تقریبا همیشه برای خودم کار کردم و به‌همین دلیل پارامتر #انگیزه در این نوشته درنظر گرفته نشده که اگه بخوایم درباره اون صحبت کنیم خودش بحث مفصلی رو میطلبه

تعریف ریموت

به تعریف ویکی‌پدیا از کار ریموت یا #دورکاری توجه کنیم

دورکاری (به انگلیسی: Telecommuting یا remote work یا teleworking یا work from home) یکی از رایج ترین اصطلاحات کاری است که در سال های اخیر بیشتر از گذشته در موسسات مطرح شده است. دورکاری به شکلی از به‌کارگیری فناوری های‌ اطلاعات مانند ارتباطات راه دور اطلاق می شود و به نوعی حرکت کار به سمت کارکنان، به جای حرکت کارکنان به سوی کار است. با توجه به جریانات اپیدمیک در دنیا مثل بحران کرونا مفهوم دورکاری در سازمان ها بیش از پیش مطرح شد.

توی تعریفی که من از ریموت داریم یه نکته مهم هست. اینکه شما در فضای کار شرکت نباشی و خونه باشی. میتونه خونه مستقل یا خونه پدری باشه که البته باز هم شرایطش متفاوته. طبیعیه که اگه یه دفتر مجزا برای فعالیت داشته باشید میتونه نتایج متفاوتی رو رقم بزنه.

شرایط دورکاری

زمانی که فرزند نداشتم تجربه دورکاری متفاوت بود. خونه در سکوت. خورد و خوراک به‌راه. اما بیشتر میخوام درباره شرایط فعلی و روزهای اخیر صحبت کنم. به لطف خدا ما دو تا دختر خانوم شلوغ ۳ و ۱ ساله داریم.

نورا ۳ ساله و آنا ۱ ساله

با بیدار بودن بچه‌ها به خصوص در این سن، به شدت سخت هست که بخواین بهشون بفهمونید که شما رو برای مدتی تنها بزارن. در نتیجه باید در همون شرایط سر و صدا و شلوغ به کار خودتون برسید و برای شغلی مثل برنامه‌نویسی که نیاز به #تمرکز داره مثل روز روشنه که تمرکز عمیق امکان‌پذیر نیست.

راه‌حل این تمرکز انتقال ساعت کاری از روز به #شب هست. برای من که به شخصه زمان زیادی در عمرم رو شب‌ها تا صبح بیدار بودم کار سختی نیست ولی این هم مسائل دیگه‌ای رو پیش میاره. یکی از اون‌ها تفاوت کیفیت خواب شب و روز هست. یا مثلا فردا صبح یه جلسه دارید و شب هم بیدار موندید. نتیجه میشه اون چیزی که من بهش میگم #خواب_الاکلنگی.

اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی هم یکی از اون مواردی هست که وقتی توی خونه هستید زیاد رخ میده.

فضای کاری و سیستم

موضوع مهم بعدی ستاپ سیستم کاری هست. شخصا سیستمی که توی محل کار دارم کاملا متفاوت از اون چیزی هست که توی خونه است. قدرت سیستم، سرعت اینترنت، نور، میز، صندلی، مانیتور، کیبورد و سرمایش و گرمایش و ... 

میز کارم در شرکت - یک سیستم میان رده

طبیعیه که میز کاری که توی خونه دارم با اینکه بد نیست ولی به نسبت اون چیزی که شرکت هست، کیفیت پایین‌تری داره. یه #سرفیس و یه مانیتور ۲۹ اینچ فوق عریض و یه ماوس و کیبورد مایکروسافت.

روی میز کار، کاری جز کار انجام ندید.

این نکته مهمی هست. وقتی شما میرید به شرکت و محل کار، هدف فقط کار کردن هست، به همین دلیل نتیجه حاصل شده هم در این راستا رخ میده و تلاش حداکثری برای کسب #بهره‌وری هست.

نتیجه‌گیری شخصی؛ نه به ریموت

با اینکه در دوران دانشجویی، مجردی، متاهلی و الانم با دو تا بچه، ریموت رو تجربه کردم ولی به شخصه باید #اعتراف کنم بهره‌وری کارم در زمان ریموت به‌طور میانگین در بهترین حالت نصف زمانی است که در شرکت هستم و هدفم تنها کار کردن هست.

الانم #نورا خانوم تو بغلم پشت سیستم نشسته و داره بیسکوییت میخوره و صدای نام نام نام ... درمیاره و دائم به پاپ‌کورن توی عکس این نوشته گیر میده:) 

بعد از حدود ده روز خونه موندن، تصمیم‌گرفتم از فردا برای کار برم شرکت.

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

۱
۱
۵
۰ ٪
۴
۰ ٪
۳
۰ ٪
۲
۰ ٪
۱
۱۰۰ ٪
بدون نام
بدون نام
۱۴۰۰-۰۴-۱۲ ۱۸:۵۷

یعنی من افق جیبرس رو دیدم گفتم عجب پروژه خفنی ولی وقتی فهمدیم تو بنیان گذار جیبرسی تاسف خوردم برای پول ها و انسان هایی که قراره با تو به جهنم تلف، برن خدا مادرت رو به عزات بشونه